Tanácsok

A Sportagyrázkódásokkal foglalkozó nemzetközi csoport (Concussion-in-Sport Group) négy pontban határozta meg az agyrázkódás bekövetkeztekor alkalmazandó alapvető szabályokat:

1. A sportolót nem szabad visszaengedi a játékba

2. Nem szabad egyedül hagyni

3. Orvosi vizsgálat alá kell vetni

4. A visszatérést lépésről lépésre orvosi felügyelet mellett kell végezni.

 

A negyedik pont és a rehabilitáció összefüggése jelentős, ezért egy egységes Return to Play (RTP – visszatérés a játékba) protokollt dolgoztak ki, mely hat lépcsőből áll:

1. Pihenés tünetmentes állapotig (4-10 nap)

2. Könnyű aerob testmozgás (séta, spinning kerékpár)

3. Sport-specifikus edzés

4. Kontaktnélküli edzés gyakorlatok

5. Teljes terheléses edzés orvosi engedély után

6. Visszatérés a teljes aktivitáshoz (Mérkőzés)

 

A megelőzés terén fontos megállapítani, hogy az agy nem olyan része az emberi testnek, mely edzéssel ellenállóbbá tehető a sérülésekkel szemben, ezért szükséges a kiegészítő eszközök használatának kötelezővé tétele, melyek védelmet nyújthatnak és csökkenthetik a kockázatot például a fejvédő és fogvédő (Finch és mtsai, 2001).

 

Egyéb tanácsok

A mielőbbi gyógyuláshoz a teljes pihenés a kulcs. Alvás és sok folyadék fogyasztása! Amennyire lehet kerülni kell minden olyan tevékenységet, mely az agy aktív használatával jár (tv nézés, számítógépezés), valamint a túlzott fizikai terhelést. Nem szabad fájdalomcsillapító gyógyszereket szedni, mert tompítják a “tünetek érzését”, de valójában a tünetek továbbra is fennállnak, csak kevésbé érezhetőek. Érdemes sok folyadékot (vizet) fogyasztani, de alkohol fogyasztása nem ajánlott, mert elvonja a vizet szervezettől és ezáltal lassítja a felépülést.