Információk az agyrázkódásról

Az agyrázkódás jelei és tünetei

Az agyrázkódás agyi sérülés, amely során biomechanikai erők által kiváltott, összetett patofiziológiai folyamatok hatással vannak az agyra.

Az alábbiakban összefoglaljuk az agyrázkódással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat:

1. Agyrázkódást okozhat egy közvetlen ütés a fejre, arcra, nyakra vagy a test bármely más részére, ha az impulzív erővel továbbítódik a fej irányába.

2. Az agyrázkódás jellemzően gyorsan fellépő, rövid ideig tartó, idegi funkciók gyengülésével járó behatás, melyek spontán helyreállnak.
Ugyanakkor egyes tünetek akár percekig vagy órákig is tarthatnak.

3. Az agyrázkódás eredményezhet neuropatológiai változásokat, de a klinikai tünetek nagymértékben funkcionális zavart tükröznek, és nem járnak szerkezeti sérüléssel, ezért az agyrázkódás szabványos képalkotó eszközökkel nem mutatható ki.

4. Az agyrázkódás számos klinikai tünetet eredményez, mely az eszméletvesztést is magában foglalhatja. A klinikai és kognitív tünetek jellemzően egy egymás utáni (szekvenciális) folyamatot követnek. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a tünetek bizonyos esetekben hosszabb ideig is megnyilvánulhatnak (McCrory és mtsai, 2017).

Agyrázkódást nagyon nehéz diagnosztizálni és a tünetek sem biztos, hogy azonnal jelentkeznek. A gyerekek, a fiatalok és a sportolók, legyenek bármilyen szintűek vagy korúak, nem szívesen fogadják el az agyrázkódás lehetőségét, mert a tünetek túl enyhék vagy hamar vissza szeretnének térni a szokásos tevékenységeikhez.

Napjainkban minden típusú játék keményebb és gyorsabb, ami folyamatosan látható az agyrázkódások számának mértékében, amelyet évente 4-5 millióra becsülnek – beleértve a fiatalabb középiskolai sportolók körében kialakuló tendenciát. Ráadásul az agyrázkódások hosszú távú orvosi hatásainak tudatosítása miatt az Egyesült Államok szinte minden államában a jogszabályok nagyobb elszámoltathatóságot követelnek meg az agyrázkódás kezelésében.

Fizikális tünetek

Fejfájás, Hányinger, Hányás, Egyensúly problémák, Szédülés, Látás problémák, Fáradtság, Fényérzékenység, Zajérzékenység, Zsibbadás vagy bizsergés, Kábultság

Mentális tünetek

Ködös érzés, Lassultság érzése, Nehézkes koncentráció, Nehézkes emlékezet, Elfelejtett információk vagy beszélgetések, Zavartság az eseménnyel kapcsolatban, Lassú válaszok, Megismételt kérdések

Érzelmi tünetek

Érzelmesség,  Érzékenység, Szomorkodás, Idegeskedés

Elalvással kapcsolatos
tünetek
 

Álmosság, Megszokottnál kevesebb vagy több alvás, Elalvási nehézségek